sreda, 29. avgust 2012

Predjed - uvod v popoln obrok

Predjed-pikapolonica

Predjed običajno postrežemo takrat, ko imamo goste. Seveda, je dobrodošla tudi takrat, če boste samo u dvoje. Mogoče še bolj!

Predjed naj bi bila lahka, minimalizirana in ne preveč nasitna jed. Pomemben je tudi njen izgled, saj nam mora že pogled nanjo vzbuditi tek, tako, da komaj čakamo, kaj bo sledilo. Ob predjedi običajno postrežemo tudi kozarec vina, ki mora odgovarjati postreženi hrani.

Kot predjed lahko postrežemo razne kremne juhe, namaze-skupaj z popečenimi kruhki, polnjena jajca (recimo jajca polnjena s tuno), ribje jedi (zelo primerna je dimljena postrv), različne solate (za oko in brbončice je odličen paradižnik z mocarelo), ocvrta zelenjava in še in še bi lahko naštevali.

Pomembno je, da se okus predjedi sklada z okusi jedi, ki bodo predjedi še sledili. Pa DOBER TEK!

petek, 24. avgust 2012

Stari domači recepti

Ajdovi_zganci

Pozno zvečer je in jaz spet razmišljam, kaj „za boga“ naj jutri skuham? Po tolikih letih v kuhinji, mi idej že kar nekam manjka. Malo pomislim, pa mi nič ne pride na „žmoh“. Oči se mi pripopajo na kup kuharskih revij, ki sem jih kupila v zadnjem obdobju. Močno upam, da me tam čaka rešitev. Že vnaprej vem, da bo to bolj težko, a upanje umre zadnje.

V teh prekrasnih revijah je res ogromno različnih receptov, a težko pa najdeš kaj res uporabnega!Recepti so skoraj vsi po vrsti prekomplicirani, predolgi in vsebujejo vsaj nekaj sestavin, za katere še nisem nikoli slišala. Pa vam povem, da nisem ravno iz „tunguzije“, da je za mano že mnogo kuhinjskih dogodivščin in da znam tudi kaj „finega skuhati.

Ob takih priložnostih se vedno sprašujem, smo res pozabili na vse tiste preproste domače jedi, ki so jih kuhale naše babice, mame? Na hitro pripravljene, da za njih ne rabiš dvajset različnih sestavin? Pa so vseeno okusne, zdrave in dokaj poceni. (ja, to je vedno bolj pomembno).

Če niste premladi, bi si še lahko priklicali v spomin, preprosto krompirjevo juho, tople kumarice, ki smo jih vedno jedli v kombinaciji z zabeljenim stročjim fižolom, ali pa skoraj obvezne tedenske , kisle repe z zabelenim fižolom (zrnatim fižolom), pa prežgane juhe, obveznih takšnih in drugačnih žgancev? Meso je bilo samo ob nedeljah in praznikih, a vendar je bilo čisto drugačnega okusa. Ja, vse je bilo bolj okusno.

Na moje veliko veselje pa se mi zdi, da ljudje vedno bolj iščejo ravno te, stare, domače recepte.  

Od navadne do krepke krompirjeve juhe

Krom_juha

 Navadna krompirjeva juha je lahko zelo preprosta domača jed, hitro pripravljen in poceni obrok. V slano vodo damo kuhati narezan krompir, skupaj z nekaj zelenjave. Naredimo svetlo prežganje, ga dodamo v lonec h krompirju in kuhamo do mehkega.

Če pa želimo, da bo navadna krompirjeva juha postala bolj močan in samostojen obrok, dodamo še nekaj sestavin in tako nastane krepka krompirjeva juha. Predvsem ji dodamo več različne zelenjave, kisle smetane in pa nekaj popečenih hrenovk, klobas ali pa popražene slanine.

Drugače pa je seveda še mnogo, mnogo jedi, ki jih lahko pripravimo iz krompirja. Odlično služi kot priloga, zelo uporaben v solati, da ne govorim, koliko različnih juh lahko pripravimo iz njega. Krompirjevo testo je pa tako ali tako zgodba zase. Moja babica je včasih rekla, da dokler bomo imeli krompir doma, ne bomo lačni. Pa še prav ima!

četrtek, 23. avgust 2012

Nekaj hitro pripravljenih jedi

Omleta

Imate tudi vi občutek, da imate vse manj in manj časa? Jaz zadnje čase o tem kar naprej razmišljam.

Bolj ko si planiram, kako dan najbolje izkoristiti, bolj ugotavljam, da bi mi nekaj dodatnih ur na dan, še kako prav prišlo. Ko analiziram, kje bi lahko „privarčevala“ nekaj dragocenih minut, ugotovim, da bi to še najlažje storila pri kuhi. Res mi ni treba vsak dan delati „celega kosila“! Nič ni narobe, če kdaj pa kdaj pripravim za kosilo nekaj „na hitro“. Zato sem si naredila seznam jedi, ki jih lahko pripravim v cca pol ure. S tem sem imela kar nekaj težav, a vendar mi je uspelo najti nekaj okusnih jedi, ki so zelo hitro pripravljene. To so:

  1. Pasulj - to je jed, ki je, če ne kompliciramo, kuhana že v dobrih 20 minutah.

  2. Pražena svinjska jetrca – pri praženju jetrc morate tako ali tako biti hitri. Najbolj zamudna je predpriprava, to se pravi rezanje čebule in jetrc. Da bo to steklo hitro in gladko, rabite odlično nabrušene nože, samo prste pazite. Lahko pa si vse skupaj narežete že prejšnji večer.

  3. Omleta s hrenovko – jed, ki je pripravljena v slabih 15 minutah. Zdaj imate še 15 minut čisto dovolj, da pripravite zraven še poljubno solato, recimo paradižnikovo. Ampak jaz naredim obratno, najprej naredim solato, potem na hitro pripravim še omleto (da se mi ne ohladi). Če boste imeli pri kuhi še pomoč, bo pa vse storjeno še prej.

  4. Čebulna juha – je lahko odličen, hitro pripravljen obrok. Za na koncu pa še mogoče kakšen posladek, ali pa tudi ne. Podal bi se sicer kak skutin zavitek, ki ste ga pripravili že dan prej, ali pa ste mogoče kupili kar zamrznjenega in ga daste v pečico, predno se lotite čebulne juhe.

  5. Ocvrta salama – tako hitro pripravljena jed, da boste z njo skoraj prej končali, kot s pripravo solate. Priporočam mešano solato – paradižnik, paprika, čebula

Nekaj zdravih jedi

Riz_z_piscancem

 Zadnje čase je veliko govora o tem, kaj je zdravo jesti in kaj ne. Seveda je okrog tega veliko dileme, vsak zagovarja svoje. Sama sem prepričana, da tako zdrave zelenjave, ki smo jo pridelovali doma v času mojega otroštva, verjetno ne bo nikoli več. Tudi sadja, tistega, iz starih dreves, ki jih ni bilo potrebno škropiti, ne bomo jedli več. Ker so pač zdraj drugačni časi, drugačno ozračje, zemlja je že sama po sebi, bolj kot ne, zastrupljena. In če ne gnojiš, če ne škropiš, potem bore malo kaj zraste.

A kljub vsemu moramo nekaj jesti. Če si kaj sami pridelamo, potem vsaj vemo, kaj jemo. Jaz osebno, če je le mogoče uporabljam svežo, sezonsko zelenjavo in sadje. No, tistega „polakiranega“ paradižnika pač ne kupujem!

Nekako sem si dala na seznam nekaj jedi, za katere menim, da so okusne in ob enem še zdrave:

  • solata po grško – hitro pripravljena jed, okusna in zdrava

  • juha iz leče – preprosta jed iz zelenjave in leče

  • piščančja rižota – piščančje meso in riž je vsaj zame vedno odlična izbira. Če dodamo še solato, se bomo do sitega najedli.

  • krompir z zeljem – krasna, nasitna enolončnica

  • kremna brokoli juha – odlična kombinacija brokolija in skute

Seveda je takih jedi še mnogo, a tem kdaj drugič.

"Čiščenje hladilnika"

Brok_juha

Včeraj je bila nedelja, imeli smo piknik in danes se spet zaklinjam, da naslednjč se pa res ne bom tako najedla. Zaradi vsega tega pojedenega mesa sem čisto napeta. Najraje ne bi nič kuhala, a moji me že sprašujejo, kaj bo danes za kosilo?

Na hitro pogledam v hladilnik in ugotovim, da je tega malo, pa onega malo, ja kar nekaj različnih zelenjav, po par končkov, se je nabralo. Ja, odločitev pade, "čistili" bomo hladilnik.  Ni kaj, zelenjavna juha je prvo kar mi pride na misel. A moji ne bodo zadovoljni samo s tem. Če bodo pridni in bodo jedli zelenjavo, dobijo na koncu še palačinke. Vsi se strinjamo, zdaj pa moram že kar pohiteti. Najprej pripravim testo za palačinke, da ima potem čas počivati. Ker bodo danes čisto navadne palačinke, to se pravi marmeladne in pudingove, bom naredila tudi testo zelo preprosto. Se pravi, da iz mleka, jajc, moke, malo soli in malo sladkorja naredim gladko tekoče testo in ga pustim, da malo počiva. Med tem pa jaz sigurno ne smem počivati, čeprav moram priznati, da bi mi danes res „ful pasalo“. Ja, te nedelje so res naporne!. No, ampak lotim se čiščenja zelenjave. Vidim, da imam malo korenčka (ostanek od goveje juhe), pa malo zeljne glave (ostanek od sladkega zelja s pire krompirjem), imam še dobro pest stročjega fižola (ja, boranja je bila res dobra), na mizi se najde še mala polovička cvetačine glave (ste že probali ocvrto cvetačo?) in nazadnje še nekaj zelo zelenega in zdravega. Brokoli mislim, seveda (prejšnji teden smo si privoščili kremno brokoli juho in mislim, da bi si jo morali večkrat). Takole, na hitro vse očistim, in narežem. Polovičko čebulo hitro posteklenim na vroči maščobi, dodam najprej narezani stročji fižol, vse skupaj malo podušim. Ko fižol malo oplahne, dodam še narezano zelje in zopet malo dušim. Zalijem z vodo (v vodo dam kocko).

Zdaj imam čas, da začnem z peko palačink. Ko prve palačinke zadišijo, se pri nas v kuhinji prične „gužva“. Vsi nekaj iščejo in zdaj bo obdobje, ko bom pol ure pekla palačinke, a na krožniku ne bo nobene. Le zakaj ne? Ja taka je moja usoda, ker ne znam pri mojih treh „dedcih“ narediti reda.

Tako, v juho še dodam cvetačo in brokoli. Čez cca 10 minut še „podmetim“ z smetano in gremo za mizo. No, zdaj se je nabralo že tudi nekaj palačink, ki tudi romajo na mizo, skupaj z marmelado in pudingom. Naj si jih kar sami namažejo . Tako dragi moji, dober tek!

Takšne in drugačne solate

Me_solata

Predvsem v času poletja, bi vsaj jaz, lahko preživela samo ob solatah. Solate na en in tisoč način. Pa ne da sem vegetarijanka in ne bi marala mesa, samo poleti, ko je vroče, se najbolj prileže solata. Pa naj bo katera koli, bo zame odlična.

Najrajši imam mešane, več kot je sestavin, bolj mi odgovarjo. Recimo mešanica paradižnika, paprike, čebula in kumar, to bi lahko jedla ob desetih zvečer ali pa ob osmih zjutraj. Noben problem! Kar samo, brez kruha!

Vedno mi bo teknila tudi solata iz motovilca. Če dodamo še malo šampinjonov in en dober priliv, bo zadetek popoln. Nikoli se ne branim tudi solat, ki so kombinirane z mesom. Odlična je kombinacija z piščančjim mesom ali pa tudi kar govedina v solati. Po domače „esih flajš“. Saj ste že slišali zanj, a ne?

Nasvet: Če želite zdravo shujšati, potem si privoščite veliko različnih solat, le pri prelivih morate biti pozorni (izogibajte se majoneznih prelivov). Največ vitaminov, mineralov in balastnih snovi (za  lažjo prebavo)  vsebujejo zelene solate. Koristite le kvalitetna olja (olivno olje, bučno olje..) in to v zelo malih količinah. Namesto kisa lahko uporabite tudi limonin sok (dodatni vitamini). Tudi prelivi iz jogurta so okusni in zdravi....

Stara igrača v novi preobleki

Turbospoke2

Starejši se še spomnimo, kako smo kot otroci montirali na kolesa razne stvari in »napravice«, da so naša kolesa proizvajala različne zvoke. Najbolj moderno je bilo igralno karto (takrat še ni bilo raznih kartic za popuste) pritrditi z kljukicami za perilo tako, da je «brenkala« po naperah (špicah) in s tem proizvajala zvok podoben zvoku motorja. 

Letos je podobna napravica v moderni in tehnično dovršeni izvedbi v Angliji dobila nagrado za » najboljšo igračo za zunanjo uporabo leta«. Ta napravica ima izdelan poseben akustičen nosilec za kartice (3 različne ,ki proizvajao 6 različnih zvokov), ter ojačevalnik zvoka, ki je vizuelno kopija pravega izpušnega lonca. Montaža na kolo traja vsega pet minut in v kompletu je vse kar za to potrebujete. 

Napravica se imenuje Turbospoke in je ta trenutek ena najbolj priljubljenih dodatkov na kolesih otrok in mladine.Zaradi novega videza in zvoka, prej čisto navadnega kolesa ,je kolesarjenje spet dobilo nov zagon.

sreda, 22. avgust 2012

pet brezmesnih jedi

Zel_juha

Se kdaj zamislite in ugotovite, da pojeste preveč mesa? Vam zadnje čase meso pravzaprav sploh ne diši več in vam kar nekako obleži v želodcu?

Vse bolj razmišljam, da se resnično, kadar se najem mesa, ne počutim preveč dobro. Pa saj ne, da bi hotela postati vegetarijanka! Samo malo večkrat bi morale biti zelenjavne jedi na mizi. Malo se moram pogovoriti še z možem (on je zaprisežen „mesojedec“), čeprav mislim, da se bo tudi on sprijaznil z spremembo našega jedilnika.


Malo sem brskala na okoli in našla kar precej okusnih zelenjavnih jedi, ki so ravno tako nasitne in okusne kot mesne. Saj veste, malo sva že v letih, pa bo treba tudi na zdravje paziti.


Nekaj idej za brezmesno kosilo, če jih boste kdaj potrebovali:



Takole, to je le nekaj iztočnic, čeprav je brezmesnih jedi še mnogo, mnogo. Mogoče pa je v tej smeri razmišljati zdaj pravi čas, kajti lahko pridejo tudi časi, ko bomo jedli meso samo še ob nedeljah in praznikih. Tako kot v dobrih, starih časih.

Kako narediti dobre palačinke

Palainke

Priznati moram, da sem velika „fenica“ palačink. Ni važno kakšne so, samo, da so! Res pa je, da sem večkrat razmišljala, v čem je „fora“, da so ene precej drugačne od drugih. Mislim na same palačinke, ne na nadev. Ko sem malo listala po raznih revijah, brskala po internetu, sem prišla do kar nekaj spoznanj oz. „kuharskih skrivnosti“. No, nekaj sem jih že vedela, nekaj pa je bilo zame novih. Mogoče pa boste vi vedili že vse, pa jih morate samo priklicati v spomin.


Takole, pa naj naštejem nekaj „skrivnosti“:

  • rahle in mehke postanejo, če del mleka nadomestite z mineralno vodo;

  • rahle in mehke so tudi, če iz beljakov stepete sneg in ga na rahlo vmešate v gotovo maso;

  • rahle in mehke so tudi, če imajo jajca in mleko enako temperaturo okolja, kjer jih pripravljamo (kuhna)

  • če testu dodate malo sladkorja, postanejo hrustljave;

  • če želimo imeti krepkejše testo, lahko umešamo razna zelišča, kari ali celo nariban parmezan;

  • če želimo sladko testo, lahko umešamo sesekljane orehe ali prepraženo kokosovo moko;

  • če jih želite pripraviti z sadjem , potem se priporoča gosto testo z snegom iz beljakov;

  • če vam jih slučajno kaj ostane, potem jih lahko naslednji dan narežete na tanke rezance in jih daste v čisto juho;

  • če jih bo ostalo še narezanih, jih lahko za kar nekaj časa zamrznete (to me je najbolj presenetilo!)


Takole, kar nekaj „znanosti“ je okrog priprave palačink, ki so vsaj zame vedno dobrodošle, pa ni važno s čim so polnene. Zelo rada imam marmeladne, skutine, posebno jih obožujem z orehi, pa palačinke polnjene zjurčki, ja pa ne pozabim, tiste polnjene z mesnim nadevom (kaneloni!), ja te pa še posebno. Že imate kaj skominov? Pa dober tek!

Poraba starega kruha

Ocvrte_kruhove_rezine

Poletje je čas, ko se nam zaradi vročine hitro pokvari kruh. Res je, da ga v tem obdobju, tudi manj kupujemo, posledično ga seveda tudi manj pojemo. A včasih nam ga vseeno nekaj ostane in če ga nimamo komu dati, ga lahko sami porabimo. Iz dan ali dva starega kruha lahko pripravimo kar nekaj okusnih jedi. Ena izmed meni ljubih so tudi ocvte kruhove rezine, ki so narejene zelo hitro. Včasih smo jim rekli kar „šnite“ in me zelo spominjajo na mojo mladost. Vam povem, radi jih imajo otroci in odrasli.


Iz starega kruha lahko pripravimo tudi kruhove cmoke ali kruhovo rolado, ki sta lahko odlična priloga govejim zrezkom v omaki ali pa k kislemu zelju. Tudi sesekljani zrezki bodo bolj mehki, če boste mesu dodali vsaj en dan star, v mleko namočen kruh. Kruhova jed s slanino tudi kliče po starem kruhu in še in še bi se našlo.


Če pa nič od tega ne marate, pa kruh posušite do konca in si pripravite kruhove drobtine. Te boste pa sigurno rabili.

petek, 10. avgust 2012

Untitled

Ponoči sem slabo spala in se malo „čudna“ zbudila. Ker imam kmalu popoldne neke obveznosti, moram že kar kmalu razmišljati, kaj naj danes skuham. Na zalogi imam kar nekaj zrelega paradižnika, ki ga moram nujno porabiti. Pogledam še kaj premore skrinja. V oči me zbode že pripravljena nadevana paprika. Takole, odločitev pade v trenutku! nadevana paprika in pire krompir!

Filana_paprika

Danes sem pa res vesela, da imam napolnjene paprike že pripravljene. Zdaj naredim samo še paradižnikovo omako, v katero dam paprike, da se pogrejejo. Krompir na hitro olupim, narežem in ga dam kuhati v osoljeno vodo in v cca 15-tih minutah je že kuhan. Odlijem vodo, dodam malo masla, prilijem še malo mleka in ga kar z mikserjem dobro „obdelam“. Ja, mora biti čisto gladek. Takole, kosilo je že pripravljeno. Jupi..., super ideja, dan bo kar lepši. Pa še vsi moji bodo veseli....