nedelja, 30. januar 2011

Pire krompir

Dan sem bil pri starših in kaj smo spet jedli? Pire krompir. Seveda nismo jedli sam tega, pire je bil samo prilaoga. Čeprav mi "mučkan krompir" že malo gleda čez ušesa, pa me je danes čakalo malo presenečanje. Kosilo je kuhal oče, ki pa kuha 2x letno. Presenečanje ni bilo to, da je oče kuhal ampak kaj je skuhal. Spekel je uber sočno štefani pečenko iz puranjega mletega mesa, 3 sorte salate in špinačni pire krompir.

Špinačni pire krompir ni nič drugega kot navaden pire, le da mu je dodal kuhano špinačo in potem zmiksal vse skupaj. Kolker mi je špinača in zelen pire zvenela precej "bljek", pa moram priznat, da je vsaj okus bil vredu. Čeprav ima raje naš klasičen pire, kam da običajno samo kislo smetano in mal spuščenih ocvirkov. Ni najbolj zdrava različica, ampak saj ne jem tega vsak dan.

sobota, 29. januar 2011

Recept za pražen krompir

Kdo bi si mislil, da je pražen krompir tako priljubljen pri nas. Kosem pred leti slišal, da so ustanovili društvo ljubiteljev praženega krompirja, ker verjet nisem mogel. Sem mislil, da bo to kaka muha enodnevnica, ampak po tolikih letih še kr vstrajajo.

Še bolj zanimivo je to, da vsako leto tudi tekmujejo kdo ima boljši recept za pražen krompir, oz. kdo ga zna bolje pripravit. Zase že vem, da bi lahko enostavno preživel tud brez njega. Dober pražen krompir naredi moj  tast. Okus pa mi je dober, ker ne čutim tolk čebule ampak bolj slanino, ki ji vedno doda.  Verjetno je treba samo najdit različico praženega prompirja, ki tije všeč in to je to.

sreda, 26. januar 2011

USB ključ

Danes sem ravno gledal svoj USB ključ in razmišljal o nakupu novega. Tega imam že kakšnih 5 let in ima kapaciteto "le" 1GB. Sicer je dovolj za večino stvari, zmanka mi prostora le, ko moram iz enega računalnika prenest kak dvd ali kak večji program. Tu pa pol moj USB ključ zataji.

Zato sem razmišljl, da bi bi si kupil nov USB ključ. (GB bi bil verjetno čist dovolj, sam se mi lušta 16GB ali 32GB tud. Sam kaj pa mi bo tako velik. Pa tudi cena pošteno poskoči v primerjavi z 8GB ključem. Verjetno bom se odločil kar za 8GB usb ključ za sedaj. Če pa bo potrebno, pa se lahko še vedno kupi ključ z večjo kapaciteto.

nedelja, 23. januar 2011

Video kukalo

Prejšen teden sem bil v Munchen-u na sejmu in tam sem opazil, da imajo razstavljena vhodna vrata nek nenavaden monitor vgrajen na notranji strani vrat. Ko sem si zadevo ogledal malo bližje, sem videl, da gre za peephole viewer, kar je nekakšeno video kukalo. Video kukalo je od zunaj zgledalo tako navadno optično kukalo, ki ga imamo vsi doma, na notranji strani pa je montiran majhen monitor, na katerem lahko vidimo kdo stoji pred vrati.

Tam sem zvedel, da je možno video kukalo vgraditi direktno v lukno našega starega kukala. Kar je super, ker ne rabiš vrtati novih luken ali pa zakrpati starih. Druga prednost tega video kukala pa je v tem, da lahko uporabljajo tudi slabovidne osebe ali osebe nizke rasti, ki običajno ne dosežejo do optičnega kukala ali pa preko njega ne razločijo kdo stoji pred vrati. Možakar, ki je prodajal te napravce, se je pohvalil tudi s tem, da so lansko leto dobili nagrado za noviteto na področju izboljšanje domače varnosti.

Ker sem tudi sam malo trčen na tehnologijo, se mi zdi, da bom video kukalo nabavil tudi sam.

sobota, 22. januar 2011

Hujšanje z luno

Hujšanje z luno je odličen način, da vsak mesec razstrupimo naše telo in tekom tega izgubimo še kakšen odvečen kilogramček. Hujšanje z luno poteka med vsako lunino meno, najbolj učinkovito pa je ob vsaki luni.

Hujšanje z luno poteka tako, da 24 ur od nastopanja lunine mene ne zaužijemo nobene hrane. Tekom teh 24 ur zaužijemo le tekočino, ki seveda ne sme biti sladkana. Priporoča se pitje le pravega čaja ali vode. Tekom lunine mene je telo bolj dovzetno za izločanje tekočin, kar pa hkrati pospešuje izločanje strupov iz našega telesa.

petek, 21. januar 2011

Recept za pasulj

Dober recept za pasulj se daleč sliši! Hehe.

Obstaja kdo, ki še ni slišal za pasulj? Pasulj je tipična srbska jed, ki pa je popularna tudi preko mej svoje domovine. Ko sem zadnjič iskal recept za pasulj, sem ugotovil, da obstaja kar nekaj različic. Vse od tipičnega srbskega pasulja, pa vse tja to slovenske različice.

Ko sem gledal en in potem še drug recept za pasulj, sem ugotovil, da večina uporablja tri različne vrste mesa. Srbski pasulj največkrat vsebuje povojene svinjske reberce, ki pa jih velikokrat zamenja svinjska vratovina ali kranjska klobasa.

Skoraj vsak recept za pasulj priporoča uporabo belega fižola, saj se ta veliko lepše in lažje skuha. Če uporabljamo star fižol, je le tega nujno potrebno prej namakat.

četrtek, 20. januar 2011

Merilci krvnega tlaka

Merilci krvnega tlaka so naprave, ki nam omogočajo enostavno merjenje krvnega tlaka kar doma. Poznamo več različnih tipov merilcev krvnega tlaka. Malo starejši ljudje verjetno še vedo kako so zgledali merilci krvnega tlaka na živo srebro. Ti si bili sicer izredno natančni, vednar je bil za natančno odčitanje potreben dober sluh in vid. Aneroidni merilnik krvnega tlaka je bil prenosen in praktičen, vendar je tudi ta potreboval dober vid in sluh za natančno merjenje krvnega tlaka. Prav tako tudi ni bil najbolj natančen.

Elektronski merilci krvnega tlaka so sedaj povsem zamenjali preostale vrste merilcev, saj imajo pred ostalimi kar nekaj prednosti. SO izredno natančni, prenosni in praktični. Njihova edina pomankljivost je to, da niso najbolj primerni za bolnike z motnjo srčnega utripa in da so za delovanje potrebne baterije. Napredni elektronski merilci krvnega tlaka sonapredovali že do te stopnje, da jih je možno priključiti tudi na računalnik, kjer lahko hranimo in analiziramo meritve krvnega tlaka.

Po obliki se elektronski merilci krvnega tlaka razlikujejo med seboj le po kličini podatkov in meril, ki jih lahko opravijo. Poznamo pa dva osnovna modela. Najbolj popularni so seveda nadlahtni merilci krvnega tlaka. Nekoliko manjši in prenosnejši  pa so zapestni merilci krvnega tlaka.

sreda, 19. januar 2011

Merilnik krvnega tlaka

Merilnik krvnega tlaka je na voljo v dveh različnih izvedbah. Najpogostejša izvedba merilnika tlaka je nadlahni merilnik krvnega tlaka. Nekoliko manj pogost, a nič slabši, je zapestni merilnik krvnega tlaka.

Pomembno je, da merilnik krvnega tlaka uporabljamo pravilno, saj le tako pokaže prave rezultate. Vsako meritev krvnega tlaka je potrebno ponoviti vsaj dvakrat, Med meritvijo pa je potrebno počakat vsaj minuto ali dve. Če merilnik krvnega tlaka pokaže dva zelo različna rezultata, pa je treba opraviti še enomeritev.


Merilec krvnega tlaka

Merilec krvnega tlaka se uporablja za merjenje krvnega pritiska. Uporabljajo ga pretežno boljniki, ki imajo srčne bolezni ali hipertenzijo. Merjenje mora biti redno in opravljeno večkrat dnevno. Pred merjenjem se ne sme zaužiti hrane, alkohola, ali kave. Med merjenjem je potrebno biti umirjen in sedeti pri miru.

Merilec krvnega tlaka za osebno uporabo stane od slabih 50 evrov pa vse tja do 200 evrov. Med sabo se razlikujejo predovsem po funkcijah in podatkih, ki jih prikaže. Nekateri merilci tlaka lahko shranjujejo podatke, tako, da jih lahko pogledate tudi za nazaj. Nekatere je možno priključiti celo na računalnik in podatke tam shraniti in celo analizirati.

Omron merilec krvnega tlaka m6 sodi med najbolj priljubljene merilce tlaka pri nas. Sodi v srednji cenovni razred, po funkcijah pa ne zaustaja prav veliko od tistih, ki stanejo največ. Merilec krvnega tlaka hranite na suhem prostoru, saj se lahko na vlagi poškoduje elektronika.

sobota, 15. januar 2011

Prenosnik

Prenosnik postaja skoraj tako pogost kot namizni računalnik. Prav tako namiznike dosega tudi po učiinkovitosti in moči. Torej zakaj ga nebi imeli, Nekaj prednosti je tudi v tem, da je prenosnik mobilen in lahko z njim delamo tudi, ko ni elektrike, seveda, če je baterija polna.

Ko sem pred časom nakupoval nov prenostnik se nisem mogel odločiti ali bi kupil širokozaslonski ali aoskozaslonski prenosnik. Prav tako nisem vedel ali naj vzamem 13, 15 ali celo 17 palčni monitor. Na koncu sem se odločil za širokozaslonski 17 palčni monitor in moram rečti, da mi ni žal.

Zanimivo je tudi to, da ima večina prenosnikov le leto dni garancije za pravne osebe in 2-3 lete za privat uporabnike. Garancija na baterija pa je čist druga zgodba. Večina prenosnikov ima le 6 mesecev garancije za baterij, najboljši pa maksimalno eno leto. Baterije so potrošni materijal.

Digitalni fotoaparati

Digitalni fotoaparati so postali del vsakdanja in se uporabljajo skoraj pogosteje kot bi si mislili. Veliko nas uporablja digitalni fotoaparat vgrajen v mobilni telefon, ki postajajo vse bolj kvalitetni. Vsekakor delajo boljše slike, kot moj prvi digitalni fotoaparat. Edini večji problem pri njih je običajno slaba bliskavica, vendar se tudi tukaj zadeve izboljšujejo.

Poznamo nekaj vrst digitalnih fotooaparatov. Najpogostejši je navadni fotoaparat, ki je dosegljiv že po zelo dosegljivi ceni od 100 evrov naprej. Najkvalitetnejši fotoaparati so t.i. DSLR digitalni fotoaparati ali zrcalno-refleksni digitalni fotoaparati, ki pa so namenjeni za boj zahtevne uporabnike in profesionalne fotografe. Cena teh se giblje od tisočaka naprej.

Prednost slik, ki so posnete z digitalcem, je v tem, da jih lahko shranimo na skoraj vse magnetne medije, kot so zgoščenke in trdi diski. Slike pa se da enostavno obdelati s pomočjo računalniških programov, ki so namenjeni obdelavi slik. S pomočjo teh programov lahko izbrišemo tudi rdeče oči, kar se pri klasičnem fotoaparatu ni dalo. Prav tako nimamo stroškov z nakupom in razvijanjem fotografskega filma.

Moto oprema

Moto oprema je zelo pomembna za varno vožnjo z motorjem. Moto oprema se malce razlikuje od vrste motorja, ki ga vozita, vsem pa je skupna po zakonu obvezna čelada. Poleg čelade se priporoča še motoristična jakna, motoristična jakna, motoristične rokavice in seveda ledvični pas.

Moto oprema je lahko narejena iz različnih materijalov. Najpogosteje pa se uporablja usnje, nylon in kevlar. Pri moto opremi za nekatere športne motorje, pa ima pogostokrat še dodatne ščite iz plastike. Vsekakor priporočam, da uporabljaš moto opremo tudi zaradi lastne varnosti in ne le zato, ker je del opreme obvezen tudi po zakonu.

sobota, 8. januar 2011

Goveja juha

Goveja juha je del vsake tradicionalne nedeljske juhe. Se ne spomnim kdaj sem nazanje imel nedeljsko kosilo brez goveje juhe. V večina primerih si jo pripravim z rezancimi. Ko pa me prime, da bi malo spremembe, pa posežem po kroglicah ali filtratih. Čisto govejo juho pa jem le redko, pretežno takrat ko sem malo bolan.

Goveja juha paše zraven dobrega kosa mesa. Jaz najraje jem kako svinjsko pečenko, ki je malo hrustljavo pečena.  Seveda pa ne sme manjkati tudi renstan krombir in sveža solata.

Goveja juha ima celo nekaj zdravilnih moči, saj na telo deluje krepčilno. Za to pa je kriva govedina, ki se skuha v juhi. Zaradi maščobe, pa ima goveja juha precej energijske vrednosti. Tisti, ki bi radi imeli malo manj mastno govejo juho, pa lahko maščobo tudi postrgajo. To pa naredimo tako, ga govejo juho ohladimo. Ko bo juha hladna, se bo na njej naredila maščobna plast. Le to pa lahko poberemo dol z žlici in tako je goveja juha velikomanj mastna.

Kranjski Janez

Moje ime je Janez in po poklicu sem avtomehanik. Najbolj uživam v dolgih sprehodih po okoliških hribih in gričih. Kadar se ne sprehajam rad kaj dobrega tudi skuham. Moje specialitete so jedi iz žara, vendar se med skuhanimi specialitetami pojavi kdaj tudi kakšna juha ali enolončnica.

Nekih posebnih hobijev sicer nimam, občasno spletem kakšen koš za soseda ali pa ga samo poravim. Obrti me je naučil stari oče, ki pa je žal že pokojen. Od izdelave košev se zdaj ne da več živeti, kar pa je škoda, saj je zanimovo delo.